< Zpět k výpisu

Jak správně vybrat inline brusle? Zapoměňte na obecné rady, nefungují!

Pokud si dáte do vyhledávače frázi -Jak vybrat brusle-, vyjede vám nesčetné množství rad, které se budou zpravidla opakovat. Stejné informace dostanete i v mnoha sportovních prodejnách. Jistě se dozvíte obecná doporučení, že je důležité zaměřit se na kvalitu ložisek, velikost koleček, které ovlivňují rychlost a stabilitu, pohodlí boty a materiál rámu. Problém je, že tyto informace jsou sami o sobě prázdné a pokud neznáte detaily, na které byste se měli při výběru inline bruslí zaměřit, moc vám nepomohou. Jak tedy brusle správně vybrat?

Může se tak snadno stát, že podlehnete obecným radám a koupíte si brusle se zdánlivě přesnými ložisky s označením např. ABEC 9, hliníkovým rámem, kolečky, které velikostí a tvrdostí odpovídají dle obecných informací vaší zdatnosti a dokonce vám budou brusle při zkoušení na prodejně i pohodlné. Přesto se může jednat o nevhodné brusle, na kterých se ve výsledku nedá pořádně bruslit a na kterých bude bruslení obtížné a nepříliš zábavné. Samotné informace tak laikovi o správném výběru bruslí neřeknou mnoho a i zákazník vybavený těmito informacemi může být ve výsleku při výběru bezradný. Jak je to možné?

Dětské brusle K2 Raider Pro nastavitelné Dětské brulse K2 Raider pro s nastavitelnou velikostí Inline brusle Rollerblade


Jak správně vybrat kolečkové brusle? Zapomeňte na obecné rady a zaběhnutá klišé

Proč jsou vlastně výše uvedené parametry nesměrodatné? Důvody jsou především dva

Dané parametry, podle kterých se obecně doporučuje brusle vybírat, a které naleznete v popisku u každých bruslí, nemusí vyjadřovat skutečnou kvalitu.

 

 • Běžně se setkáte s informací, že těžší a zdatnější bruslaři by měli spíše preferovat hliníkový rám. Obecně řečeno ano, ovšem to, že je rám z hliníku, je samo o sobě nicneříkající informace, která o jeho kvalitě vůbec nehovoří. Hliníkový rám může být lisovaný a tenký, zanýtovaný do boty, díky čemuž může vykazovat horší tuhost než kvalitním rámy z plastového kompozitu. Stejně tak se ale může jednat o frézovaný vyztužený rám šroubovaný do boty, který bude dokonale fungovat i při silném odrazu a dokáže přenést maximum energie do jízdy a přesně reagovat. Samotná informace, že je rám ze slitiny hliníku vám tedy o jeho kvalitě neřekne vůbec nic.

 

 • Ložiska označená ABEC 9 nemusí být lepší než ložiska ABEC 7. Vždy záleží na konkrétním materiálu, kvalitě maziva, zpracování apod. Kdo ložisko vyrobil Vám mnohokrát řekne více než jeho samotné označení.

 

 • Dvě stejně velká kolečka označené stejnou tvrdostí 85A mohou mít diametrální cenové a kvalitativní rozdíly. Tvrdost sama o sobě o kolečkách něco napoví, ale neurčí jeho celkovou kvalitu. Vždy záleží na konkrétní konstrukci, materiálu kolečka atd. Takto bychom mohli pokračovat, ale již nyní se snadno podařilo základní obecná tvrzení o výběru bruslí postavit na hlavu a je jasné, že pouze podle těchto obecných rad prostě dobré brusle nevyberete.

kolečka na brusle K2Kolečka na brusle Undrcover TigerKolečka na brusle velikost 90mm Kolečka Powerslide Undercover

Kvalitní brusle fungují jedině jako celek sestavený z dobrých jednotlivých komponentů, které se vhodně doplňují a odpovídají potřebám konkrétního bruslaře.

 • Obecná rada říká, větší kolečka=vyšší rychlost, tvrdší kolečka=vyšší rychlost. Zároveň se často uvádí, že čím vyšší číslo označení ložisek, tím rychlejší jízda. Zákazník vybavený těmito informacemi v prodejně zakoupí levné brusle s většími kolečky-např. 100 mm, relativně přesnými ložisky ABEC 9 a tvrdšími kolečky 85A. Dle obecných doporučení tedy vše nasvědčuje tomu, že brusle budou velmi rychlé, a s tímto přesvědčením si je také zákazník hodlá zakoupit. Přesto se může se stát, že takto vybaveného bruslaře snadno předjede podobně zdatný bruslař, který bude mít menší kolečka 90mm, nižší označení ložisek např. ILQ 7 a stejně tvrdá kolečka 85A. Takový bruslař totiž bude mít na nohou kvalitnější brusle, které kromě slušných koleček a ložisek budou mít navíc výrazně tužší a kvalitnější rám a hlavně pevnější botu. Takový bruslař dokáže mnohem efektivněji zúročit správnou techniku a zároveň lépe přenese přes kvalitní botu a rám veškerou energii do jízdy vpřed. Kromě vyšší rychlosti budou tyto brusle vykazovat také přesnější ovládaní a lepší stabilitu.
 • Jiný příklad. Obecně platí větší kolečka=horší stabilita. Pokud srovnáváme dvě úplně stejné brusle, daný fakt platí. Srovnejte však lacinější brusle za 2 500 Kč s kolečky 84 mm a kvalitnější brusle za 5 500 Kč s kolečky 90 mm. Vše může být jinak. Je to dáno tím, že dražší brusle budou mít kvalitnější botu s tužší konstrukcí, která lépe podrží kotník. Boční stabilitu zajistí i lepší uchycení a vycentrování rámu. Kromě toho kvalitnější brusle mají velmi často, i s většími kolečky, těžiště výrazně níže než levné brusle s malými kolečky. Toto relativně snadno rozpoznáte podle velikosti mezery mezi kolečky a botou, čím menší mezera bude tím více si dal na konstrukci brusle výrobce záležet. Ve výsledku, tak navzdory obecné radě, budou kvalitní brusle s  kolečky 90 mm stabilnější než levné brusle s kolečky 84 mm. Opět bychom mohli v podobném duchu pokračovat. Z uvedených příkladů je patrné, že obecné rady mohou být sami o sobě pro nezkušeného zákazníka velmi zavádějící.

Poradíme, jak vybrat kolečkové brusle


Jak tedy brusle správně vybrat?

Vždy je tedy nutné brusle vnímat jako celek a zaměřit se především na kvalitu celkové konstrukce, naopak, s komponenty, u kterých se počítá s výměnou po opotřebení, si tolik nelamte hlavu. Pokud se chcete při výběru zaměřit na konkrétní parametry, které jsou pro správný výběr směrodatné, namísto označení ložisek či tvrdosti koleček se více zaměřte na tyto proměnné:

 • Stabilita - je nejvíce dána kvalitou konstrukce boty, materiálem boty, výškou, typem uchycení a tuhostí rámu, právě na tyto parametry se zaměřte především. Při bruslení vyrovnávate kotníky na relativně úzké styčné ploše (šířka koleček). Držení kotníků a opora na hranách je proto při výběru zcela zásadní. Ovlivňuje stabilitu, odraz a skluz, což jsou vlastně úplné základy bruslení. Vzhledem k tomu, že při bruslení se pohybujete na vnitřní i vnější hraně koleček a o hrany se opíráte, musí noha v brusli perfektně držet při odrazu, ve skluzu či při přešlapovaní, jedině tak dokážete perfektně bruslit, mít brusle pod kontrolou a zlepšovat techniku. Samozřejmě držení kotníků je částečně také o zkušenosti a technice, i tak ale musí mít každé kvalitní brusle odpovídající boční torzi, která u mnohých bruslí chybí. Pozor! Předozadní flex, tedy pohyb nohy směrem vpřed ke špičce je zpravidla žádoucí, zaměřte se tedy na stabilitu boční, nikoli na předozadní. Dobré brusle mají přirozeně měkký flex dopředu, abyste se mohli položit do pokrčené sportovnější jízdy v kolenou.

 

 • Správná velikost a vhodný tvar - jak vybrat správnou velikost inline bruslí se nedá zobecnit, brusle jsou vyrobené jako polotovar z materiálů, které se tvarují podle nohy. Všechny brusle se dotvoří až po pár dnech ježdění, kdy se tvarováním boty na konkrétní tvar nohy velikost mírně zvětší. Některé brusle se více přizpůsobí a musí se brát těsně na nohu, u jiných je přípustná velikost "akorát". Nikdy by Vám nové brusle neměly být větší! Samostatnou kapitolou je metodika zkoušení, ve které se dělají často fatální chyby, proto zkoušení nepodceňujte a vyzkoušejte brusle pořádně. I po projetí na prodejně dokážete během několika minut vnímat základní rozdíly v komfortu, ovladatelnosti i stabilitě. Na prodejně, přirozeně rádi, s výběrem vhodné velikosti poradíme. 
 • Velikost koleček a úměrná délka rámu - před výběrem si položte otázku kde a jak hodláte brusle využívat a jaký typ bruslaře jste. Např.: základy zvládám a nechci se nadřít. Mám z bruslení respekt a nemám jistotu při brždění. Stávající brusle mi už nestačí a chci jezdit rychleji. Rychlost nevyhledávám a chci se na bruslích fyzicky "zničit". Potřebuji brusle obratné jako hokejové brusle nebo naopak jezdím výhradně jen přímo, na dlouhou vzdálenost. Velikost koleček a zpravidla s tím spojená délka rámu citelně ovlivňuje chování bruslí, není to údaj čistě směrodatný, ale je důležitý. Vždy pak samozřejmě záleží, jak již bylo napsáno, i na mnoha dalších aspektech.

Pokud máme být struční, zmíníme alespoň tyto tři body. Pokud vyberte brusle, které budou stabilní v kotnících, budou dobře sedět a velikost koleček a délka rámu bude uměrná vašim dovednostem, máte téměř vyhráno.


Na co se naopak zakázníci zaměřují přehnaně zbytečně?

I parametry, které nyní uvedeme, mají bezesporu vliv na výsledné jízdní vlastnosti, z našeho pohledu jsou však podružné výše uvedenému.

 • Kvalita ložisek - ne že by kvalitní ložiska nezajišťovala parádní točivost koleček, to samozřejmě ano, ale... nová ložiska koupíte v ceně od 500 Kč (základní funkční) po 1 000 Kč (výborná). Oproti tomu botu nebo rám zpravidla nevyměníte. Zároveň nutno podotknout, že v dané cenové hladině bude kvalita ložisek podobná, u bruslí za 4 000 Kč budou ložiska vesměs podobně kvalitní, jistě, některá budou trochu lepší, ale v pohodě pojedou všechny. Vždy je proto důležitější zaměřit se hlavně na kvalitní botu a rám, což jsou také nejdražší komponenty bruslí. Pokud najdete brusle, které dobře a jistě reagují a jsou vám pohodlné tak průměrná ložiska z výroby odjezdíte, vyměníte za lepší a požitek z jízdy pak bude dokonalý. Obráceně to nefunguje, ve šmajdavých nestabilních bruslích si dobře nezabruslíte, i kdyby byla ložiska profi závodní. Bota je tedy pro správný výběr mnohem důležitější.

 

 • Tvrdost koleček - podobný případ, opět parametr podružný kvalitě boty, rámu a jízdním vlastnostem. I kolečka se samozřejmě dají po opotřebení snadno vyměnit za kvalitnější nebo tvrdší. U dobrých bruslí se s několikerou výměnou samozřejmě počítá.

 

 • Značka - zde to berme s rezervou, faktem je, že dobrá značka je často zárukou kvality a "no name" značka zameřující se na lacinější brusle špičkový produkt jen tak nevyrobí, ale pozor! Dnes je bežné, že i zavedení výrobci produkují brusle low-end kvality, jedná se zpravidla o tzv. SMU modely. Nečekejte tedy, že levné brusle, třebaže od zavedené značky, které uvidíte v letákové akci za 3 000 Kč, budou vynikat kvalitou. Každý velký výrobce umí dnes vyrobit i laciné rekreační brusle, které kvalitou nevynikají. Tyto levnější výrobky zavedených firem nikdy nenaleznete mezi modely v jejich katalogu, což o něčem vypovídá... Samotná značka tak kvalitu nezaručí vždy, je potřeba se umět dobře orientovat i mezi jednotlivými modely a jejich parametry. Jak rozpoznat SMU modely od originál katalogových, s kvalitou za kterou si výrobce stojí, se dočtete v článku: Jak nenaletět při koupi značkových bruslí - pozor na modely SMU! Nemáte je doma?

 

 • Recenze - je dobře, že existují a mohou pomoci, neberte je však jako absolutní pravdu. Ze zkušenosti často lidé chválí "to své" a málokdo otevřeně přizná, že se při výběru zmýlil. Navíc je to vždy otázka srovnání, jako specializovaní prodejci máme možnost otestovat v praxi desítky modelů bruslí každý rok a porovnávat jejich jízdní vlastnosti. Brusle všech značek, které prodáváme, jsme skutečně obuli a projeli se na nich, máme tak komplexní obraz o rozdílných jízdních vlastnostech. Samozřejmě každému pak vyhovuje něco trochu jiného, ale to, zda jsou brusle stabilní, úzké, široké či to, jak snadno se ovládají se prostě pozná a čím více bruslí v praxi vyzkoušíte, tím objektivnější bude váš posudek. Recenze častěji píší bruslaři, kteří mají osobní zkušenost třeba s jednou, dvěmi nebo třemi bruslemi (obecně, samozřejmě jsou vyjímky), brusle se tak mohou subjektivně jevit relativně dobré, ale je otázka, zda by převládal stejný názor po otestování dalších 10 podobných nebo lehce dražších modelů přímo na stezce. Sami se často divíme kladným recenzím na vyloženě horší brusle, které kvalitou zaostávají za konkurencí. Často jsou tak recenze zkresleny tím, že není možno objetivně posoudit více podobných produktů v praxi a také "úctou ke svému a pečlivě vybranému". Přeci jen, ne každý zákazník má možnost si porovnat a vyzkoušet na nohu větší počet bruslí různých značek ve specializované prodejně. V naší prodejně i půjčovně se snažíme nabídnout zákazníkům k otestování průřez důležitými výrobci i modely s různými velikostmi koleček.

 Vítězné brusle roku 2018


Shrnutí

O výběru bruslí by se dalo psát dlouho, mohli bychom se rozepisovat o výšce težiště, podrobně rozebírat kolečka, ložiska a mnoho dalšího. O to nám ale dnes nešlo. Spíš jsme chtěli předat zkušenost s výběrem kolečkových bruslí ze specializované prodejny.

Bežně se v praxi setkáváme s tím, že zákaznící řeší primárně např. ložiska, tvrdost koleček a materiál rámu a méně se zaměřují na parametry jako stabilita bruslí, tuhost skořepiny, vyztužení rámu atd. Samozřejmě v takových parametrech je složitější se pro laika oreintovat, ale jsou to parametry nejdůležitější. I proto jsme tady, abychom našim zákazníkům pomohli orientovat se mezi jednotlivými modely bruslí a vybrat dle dovedností, rozpočtu a stylu jízdy ty nejvhodnější kolečkové brusle pro daný jízdní styl na základě našich znalostí a zkušeností z každodenní praxe prodeje i používání inline bruslí.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
03.05.2019, linda kubikova:
Dobry den
Jaky je rozdil mezi 3 a4 koleckovymi bruslema?
Chtela bych brusle pro 7lete dite.
Diky linda
05.05.2019, iclukas:
Dobrý den,

a chcete nějaké brusle doporučit? Prakticky je jedno, jestli zvolíte brusle se 3 nebo se 4 kolečky. Tři kolečka se dělají z různých důvodů, u dětských bruslí nejčastěji pro snížení váhy, případně zkrácení rámu u větších průměrů koleček. V praxi se však dá výborně bruslit na bruslích se 3 i 4 kolečky. Důležitější než počet koleček je pak kvalita boty, rámu atd.


S pozdravem

Strnad Lukáš
Inline Centrum
07.06.2019, Jan Srba :
Dobrý den,
chtěl bych brusle normálního provozu. Tím myslím, že ne vždy pojedu jen po kvalitním povrchu. Považuji se poměrně za kvalitního bruslaře můžete mi poradit nějaké konkrétní brusle děkuji
24.07.2019, Markéta:
Dobrý den,
chci se zeptat jak je možné, že mi blusle sedí perfektně na noze, resp.se v nich cítím dobře, ale po cca 5 odrazech se mi vyvrací pravá brusle směrem ven a nejsem schopná noho srovnat za jízdy, musím zastavit a po té se rozjet znovu? Je možné, že brusle je moc široká, tedy bota?
Díky za odpověď.
02.08.2019, iclukas:
Dobrý den,

brusle může být příliš široký, správně by brusle měla nohu pevně obepínat hlavně v oblasti horní části nártu a kotníku (dolní část kde je tkanička a suchý zip přes nárt). Spíš bych však řekl, že to bude nedostatečnou pevností brusle, pokud se jedná o levnější brusle, může to byt spíš kvalitou použitých materiálů, které nenabídnou dostatečnou oporu a zároveň vaším nezpevněným kotníkem. Záleží tedy, jaké máte brusle a jak pevně udržíte stabilitu kotníku.

S pozdravem

Strnad Lukáš
14.10.2019, Petr:
Dobrý den,
před výběrem prvních bruslí mne napadla otázka, na kterou jsem nikde nenašel odpověď. Někteří výrobci zdá se mají kvalitní brusle, ale téměř žádný výběr náhradních koleček a ložisek.
Dají se na brusle jedné značky montovat kolečka jiného výrobce a je to vůbec běžná praxe? Nebo se doporučuje kupovat kolečka jen od stejného výrobce?
Děkuji.
15.10.2019, Ján :
Dobrý deň. Máte k dispozícii velkostnu tabuľku inline korculi powerslide?
Môžte mi ju poslať? Ďakujem
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo
Zpracování dat
Schovat