< Zpět k výpisu

Jak nenaletět při koupi značkových bruslí - pozor na modely SMU! Nemáte je doma?

Dnes se podíváme na tak trochu utajené téma. Věděli jste, že největší světoví hráči jako Fila, Rollerblade nebo dokonce i K2 vyrábí své produkty ve dvou jakostech? Že kromě bruslí, které uvidíte v katalogu, a které se pyšní všemi dostupnými technologiemi dané značky, se prodávají i brusle, které v katalogu ani na oficiálních internetových stránkách výrobce neuvidíte a přesto se s takovými bruslemi běžně setkáte na pultech obchodů? Kde se takové brusle vlastně vzaly? Proč se prodávají? A víte, jak se vyvarovat nákupu méně kvalitních značkových bruslí, které se prodávají za lákavě nízké ceny - často v letákových akcích?

  • Není značkový produkt jako značkový produkt
  • SMU modely - cena hraje prim
  • Jaké jsou rozdíly oproti modelům z katalogu?
  • Brusle jako rohlíky
  • Je přednější kvalita nebo cena?
  • Slovo sleva jako největší lákadlo. Pozor! Není sleva jako sleva. Nenechte se oklamat!
  • Pozná laik rozdíl v kvalitě?
  • Názvy SMU modelů
  • Stop nedostatku informací - každý by měl vědět, jaký produkt kupuje
Na obr. SMU model bruslí Rollerblade s typickým označením ST a SMU model K2 Kinetic.

Kolečkové brusle k2 Kinetic 80 W patří k nejlacinějším brusalím K2 na trhu, kvalita tomu odpovídá.

 

Není značkový produkt jako značkový produkt

Takové brusle v zákazníkovi budí pocit, že kupuje perfektní značkové brusle plné kvalitních technologií za výbornou, výrazně zlevněnou cenu. Ale je tomu skutečně tak? Samozřejmě, že ne tak docela. Za nížší cenu dostanete přirozeně nižší kvalitu. Jak je tedy možné, že výrobci jako Fila, Rollerblade nebo i K2 vyrábí dvě jakosti bruslí a jak poznat ty opravdu kvalitní? Nejsnazší je prověřit oficiální internetové stránky výrobce, kde bývají katalogy bruslí běžně ke stažení a aktuální modely jsou přehledně vidět.

Kvalita se dá snadno ověřit pomocí katalogu, který je standardně dostupný přímo na stránkách výrobců nebo je k náhlednutí na našich kamenných prodejnách.

Kolečkové brusle K2 Vo2 S

SMU modely - cena hraje prim

Produkty, které jsou vyrobeny mimo katalog výrobce s většími či menšími úpravami, zpravidla dle potřeb zadavatele, nesou označení SMU (Special Make-up). Nejčastěji se jedná o brusle primárně vyrobené pro jednotlivé sportovní prodejny, které udělají větší odběr kusů, tak aby se výrobci daný model vyplatilo vyrábět. Takové brusle se pak často mohou dostat i do běžné distribuce.

Tlak na cenu je často dán samotnými prodejci, kteří chtějí prodávat značkové vybavení ve velkém a zároveň působit co nejlaciněji. Výrobce má poté díky vidině velkých odběrů motivaci upravit výsledný produkt na kvalitě tak, aby splnil požadavek na cenu. 

Prodejci někdy tvrdí, že se jedná o stejnou kvalitu, jako u modelů, kterými se výrobce pro danou sezónu oficiálně prezentuje a liší se jen designem. Zákazník tak může mít pocit, že kupuje velmi kvalitní brusle, jen ve speciálním designu. V drtivé většině případů je to však trochu jinak. Brusle nemají jen jiný design, ale zpravidla jsou použity i jiné, levnější materiály či zastaralejší konstrukce tak, aby se brusle daly vyrobit, a tím i prodávat, za nižší cenu. I selským rozumem se dá odhadnout, že není všechno zlato, co se třpytí.

SMU brusle značky K2 v typické letákové akci. Oproti nejlevnějšímu katalogovému modelu zde najdeme výrazně horší svrchní materiál boty, který je méně poddajný a méně prodyšný.

  K2 Kinetic

Jaké jsou rozdíly oproti modelům z katalogu?

Rozdíly mezi katalogovým a SMU modelem jsou různé - zcela výjimečně se může skutečně jednat jen o úpravu barvy, pak ale samozřejmě nelze očekávat výrazně lepší cenu.

Drtivá většina SMU modelů je však na tom s kvalitou hůře, než katalogový model, nejčastěji se setkáte s těmito rozdíly:

  • tloušťka polstrování a jakost materiálu (např. polstrování bez paměťových pěn)
  • materiál svršku boty (horší prodyšnost, měkkost, poddajnost, použito více lacinějších umělých materiálů)
  • konstrukce brusle (brusle postaveny na zastaralejší, již nepoužívané konstrukci/skeletu)
  • méně kvalitní materiály na rámu bruslí (měkčí rámy, menší tuhost v torzi, méně materiálu, méně kvalitní slitiny)
  • systém zavazování, kvalita tkaniček či stélek, délka a materiál přezek atd.
  • velikost koleček, materiál koleček, kvalita ložisek apod.
  • kvalita ostatních dílů - nýtů, šití apod.
  • dílenské zpracování

Obecně některé modely se těm katalogovým technologicky podobají více, ale jsou pak přirozeně za vyšší cenu, která je blízká oficiálnímu modelu nebo jsou naopak častěji na kvalitě upraveny výrazněji a pak lákají překvapivě nízkou cenu. Prostě vždy platí kvalita odpovídá ceně a je naivní se domnívat, že běžně v obchodech nakoupíte špičkové brusle za ceny, na kterých prodejce prodělá.

Poznáte jaký model je katalogový originál a jaký je vyrobený jako SMU? Dle svrchního materiálu je i z fotky patrné, na jaké brusli se šetřilo, rozdílů je pak samozřejmě více.

Rollerblade Sirio ST 3x 110  

Jak vybrat inline brusle? Pozor na kvalitu značkových bruslí z letáku | 1. jak nenaletět při výběru

Jak vybrat inline brusle? Pozor na dvojí kvalitu značkových bruslí | 2.díl rozdíly v kvalitě

Brusle jako rohlíky

Problém může nastat ve chvíli, kdy zákazník vkročí do prodejny s tím, že chce za své vydělané peníze koupit co nejkvalitnější brusle od známé zavedené značky, kterou všichni kamarádi chválí a nevědomky si odnese brusle s horším polstrováním, kvalitou rámu či na zastaralé konstrukci, oproti modelům v oficiálním katalogu, kterými se výrobce prezentuje na svých internetových stránkách.

O podvod se samozřejmě nejedná, daná značka brusle skutečně vyrábí a zákazník si odnese produkt, který si sám vybral a který mu kvalitou a cenou vyhovuje, jen se třeba nedozví, že jiné modely dané značky jsou lepší a že kvalita takových bruslí je ve srovnání s oficiálními modely prostě horší. A vlastně mu to může být i jedno, odnesl si brusle, které si prohlédl, vyzkoušel a vyhovovala mu cena. Výběr byl tak zcela na zákazníkovi, který si, mimo jiné, portfólio dané značky mohl předem prohlédnout třeba na oficiálních stránkách výrobce nebo se poradit s námi, specializovanými prodejci.

Cílem je prodávat takové brusle masivně, jako rohlíky a v co největším počtu těm, kteří dávají přednost lákavé ceně.

Na prvních 2 fotkách jsou brusle K2 Power 90 a Helena 90, jedná se o SMU modely. Na třetí je pak k vidění katalogová verze s novějším střihem boty, pohodolnějším šněrováním atd.

 K2 Power 90Brusle K2 Vo2 90 Pro Men 2018

Je přednější kvalita nebo cena?

Tyto brusle nejsou jen doménou sprotovních "supermarketů", ale setkáte se s nimi i v nabídce větších či menších prodejen či e-shopů. Nicméně přirozeně velkou část SMU modelů prodávají právě velké řetězce, kde se kumuluje více zákazníků, kteří dávají přednost nižší ceně a kvalita produktu je až druhořadým prvkem. V letákových akcích jsou k vidění téměř výhradně lacinější modely SMU, které v katalogu či na webových stránkách výrobců ani nenajdete.

Ve specializovaných prodejnách, včetně našich, na SMU modely narazíte také, trh si to bohužel žádá, zákazníci chtějí značkové brusle za co nejnižší ceny. Na kvalitu se nepříhlíží tolik, což je zřejmě v Česku obecný problém a jistě to do značné míry bude dáno i kupní silou. Zdá se, že (nejen) v Česku je často na prvním místě hlavně nízká cena, slovo akce a zavedená značka. Co na tom, že kvalita je horší. Zřejmě ze stejného důvodu se prodávají v řetezcích s potravinami produkty známých značek v nižší kvalitě než u našich západních sousedů. Důvod je jasný, Češi si prostě na kvalitu tolik nepotrpí a dávají přednost hlavně akční ceně. A kde je poptávka, bude i nabídka. Z jakého důvodu by pak měl výrobce dělat produkt kvalitnější=dražší na výrobu, když zákazník produkt bezhlavě nakupuje i v nižší kvalitě.

Další srovnání - na první fotce SMU Rollerblade Spark 90 W a na druhé katalogový Rollerblade Macroblade 90 W. Lepší rám, modernější konstrukce, prodyšnější svrchní materiál, lepší ložiska a dokonce i pohodlnější stélka.

Rollerblade Spark 90 Rollerblade Macroblade 90 W

Slovo sleva jako největší lákadlo. Pozor! Není sleva jako sleva. Nenechte se oklamat!

Zkreslující a zavádějící může být i sleva u SMU modelů. Doporučená cena daných bruslí totiž nemusí být vždy výrobcem uvedena. Prodejce tak snadno může stanovit cenu podle sebe a uvést, že brusle mají běžnou doporučenou cenu 5 000 Kč a nyní je prodává za 2 500 Kč. To je pro českého zákazníka teprve lákadlo, značkové brusle a 50% sleva, no nekupte to. Sen každého zákazníka. Ty brusle přece musí být kvalitní když stály 5 000 Kč... opravdu? Samozřejmě můžete narazit na skutečný výprodej zásob či starších modelů, ale opět zde platí, není všechno zlato, co se třpytí a vězte, že nikdo nedělá obchod pro to, aby prodělával. Přirozeně za své peníze dostanete odpovídající produkt.

K2 brusle

Zkreslení ceny. Kolik stojí kvalitní značkové brusle?

SMU modely mohou také zkreslovat reálné ceny značkových kolečkových bruslí. Brusle jsou vyrobeny v nižší kvalitě tak, aby se daly prodávat za nižší ceny. Vzhledem ke kupní síle českého trhu se takové brusle nejčastěji pohybují v rozmezí 2 000 až 4 000 Kč.

A jak jsou na tom oficiální katalogové modely? Např. u americké K2 se dle doporučené maloobchodní ceny střední až vyšší modely fitnessových bruslí pohybují cca od 4 000 do 8 000 Kč, což je i reálná hodnota lepších značkových kolečkových bruslí.

Představa, že v ceně 2 000 - 3 500 Kč se dají sehnat dobré kvalitní brusle je tedy prakticky zcestná. Buď se bude jednat o nejnižší modely zavedených značek ve slevě nebo o modely SMU v nižší jakosti, anebo brusle značek, které se zaměřují na segment levnějších bruslí, kde však opět kvalita bude odpovídat ceně.

kin-line brusle K2

Pozná laik rozdíl v kvalitě?

Výhodou i nevýhodou tohoto segmentu je, že rozdíl v kvalitě je znát citelně a ihned! Faktem je, že rozdíl mezi bruslemi za 2 500 Kč a 4 500 Kč prostě poznáte a bude zřetelný. Lepší pohodlí, stabilita kotníků, ovladatelnost, setrvačnost jízdy či celkové jízdní vlastnosti... rozdíly poznáte hned po prvním nazutí a svezení a vězte, že bývají přesvědčivé.

Brusle Rollerblade Twister Edge v oficiálním katalogu značky Rollerblade nejsou ošizeny na materiálech a technologiích.

 

Názvy SMU modelů

Zda se jedná o SMU model se dá částečně poznat i dle názvu jednotlivých modelů. Typické názvy pro levnější SMU brusle K2 jsou Helena, Flight, Velocity, Freedom, Kinetic, Power, Alexis Speed, Ascent. U bruslí Rollerblade je typické označení ST nebo SC, např. Sirio ST, typickými názvy pro SMU řady jsou pak Aero, Astro, Sirio, Spark ST, Spark SC, Igniter ST.

Typické SMU modely vyrobené se snahou snížit cenu. Zleva brusle Rollerblade Spark 84 ST Men a Women, K2 Velocity Sport Men a Women, K2 Power 84 Men a Women, Rollerblade Sirio 84 ST a Rollerblade Spark 90 ST.

Brusle Rolleblade Spark St 84 Brusle Rolleblade Spark St 84 WBrusle K2 Velocity Speed MenBrusle K2 Velocity Speed W

Brusle K2 Power 84 MenBrusle K2 Helena 84 Rollerblade Sirio 84 STKolečkové brusle Rollerblade Sirio St W 90
Dětské nastavitelné brusle k2 Marlee Pro dívčí dětské inline brusle K2 Marlee pro s nastavitelnou velikostí
Oficiální model dětských bruslí K2 Marlee Pro.
Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
16.03.2019, jana:
Moc diky. Rozhodovala jsem se mezi cervenejma a cerno-oranzovyma detskyma bruslema pro zacatecniky. Ze by si je deti pujcovaly - jsou roztahovaci. Obe ve sleve.Oranzove byli o 10Euro levnejsi. Bylo mi divne, ze ten model ma jen Intersport. S myma k2 jsem roky spokojena. Diky vam jsem tyhle brusle na netu nekoupila. Za tech 50Euro jsme nekoupili jedny brusle, ale dvoje a 2sady chranicu a kdyz je to nebude bavit, muzou zustat lezet ve skrini nebude nas to mrzet. Pokud je to chytne, tak muzou dostat dobre k2. Jeste jednou diky.
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo