< Zpět k výpisu

BERLÍNSKÝ INLINE PŮLMARATON – Závod pro všechny milovníky inline bruslení

 

Dne 3. 4. 2016 se v německé metropoli koná již 36. ročník závodu na 21km. Nezáleží na tom, zda jste úplný začátečník, či profesionální rychlobruslař a stejně tak nezáleží na tom, zda máte fitness brusle či brusle speedové a zda jezdíte na kolečkách o velikosti 84mm či 125mm. Jediné, na čem záleží, je, abyste měli chuť nasát atmosféru velkého a oblíbeného závodu, kdy se sejdou nadšenci pro inline bruslení v maximálním celkovém počtu 2500 závodníků.

Právě počet startujících bruslařů dělá tento závod (spolu s Berlínským maratonem, který se koná 24. 9. 2016, kde je maximální počet závodníků 10000!) naprosto výjimečným. Všechny závodníky, a to jak profesionály, poloprofesionály či úplné začátečníky, spojuje nadšení pro inline bruslení a ať se v cíli zeptáte kohokoliv na pocity ze závodu, všichni odpoví podobně: „Super závod, obrovský zážitek…“

Samozřejmě, že takové množství závodníků vyžaduje perfektní organizaci a protože se závod koná v německé metropoli s takovým velkým počtem účastníků, organizátoři kladou také velký důraz na bezpečnostní pravidla. Budete – li se tedy chtít na Berlínský půlmaraton vypravit, počítejte s tím, že je nutné se na závod registrovat předem na webové adrese: http://skating.berliner-halbmarathon.de/plane-dein-rennen/registrierung.html, (kde se dočtete také veškeré informace o závodu) a je nutné předem uhradit startovné 40,-€. Ke startovnému je třeba si zaplatit pronájem čipu 6€ (pokud nemáte svůj), bez čipu nemůžete startovat, pomocí čipů je realizována časomíra. Při registraci je potřeba vyplnit zdravotní dotazník, zda jste způsobilí účastnit se závodu na 21km (budete dotázaní na to, zda vy či Vaši rodinní příslušníci trpí např. srdeční chorobou apod.) Na emailovou adresu, kterou při registraci uvádíte, vám přijde cca týden před závodem tzv. startpass. Ačkoliv se závod koná v neděli, je potřeba do Berlína přijet již v sobotu a zajít s vytištěným startpassem a s dokladem totožnosti na veletrh BERLIN VITAL (veletrh se sportovním vybavením /hlavně běžeckým, ale i s inline/), kde je potřeba si vyzvednout startovní číslo a popř. čip /pakliže tedy nemáte svůj/. Vstupenka na veletrh Vám přijde v rámci startpassu pro Vás a pro další osobu, bude – li Vás někdo doprovázet, aniž by se účastnil závodu.

V neděli v 9:30 je start závodu. Před samotným startem je potřeba odložit si svoje osobní věci na místa tomu určených /stany či kamiony, tzv. Kleiderablage, a to podle Vašeho startovního čísla/. Vaše osobní věci musíte dát do speciálního pytle, který obdržíte při vyzvednutí startovního čísla na veletrhu v sobotu. Berte si před startem jen to nejnutnější k sobě, co si odložíte do tohoto pytle, než se půjdete postavit na start /hlavně teplé oblečení, které si berete na sebe po závodě – přeci jen, na jaře je počasí ještě nevyzpytatelné/. Co nutně nepotřebujete, je dobré nechat buď na ubytování, či v autě, či u osob, které Vás doprovází. Není úplně od věci mít třeba v pytli, který odkládáte, např. kopii Vašeho průkazu zdravotní pojišťovny a kontakt na osoby, které Vás doprovází, v případě vážné nehody, i když samozřejmě podle startovního čísla je Vaše totožnost dohledatelná.

Co se týče samotného startu, nemusíte se však obávat, že by tolik závodníků startovalo naráz, během online registrace musíte uvést Váš nejlepší čas, za který jste ujeli půlmaratón v minulosti. Dle tohoto času budete zařazeni do startovní vlny. Nestane se tak, že by se na startu setkal profesionální rychlobruslař s hobby bruslařem.

Startovní vlny jsou rozděleny takto:

A Frauen (ženy) – Speed < 50:00 min

A Männer (muži) – Speed < 40:00 min

B – Fitness < 53:00 min

C – Fitness ≥ 53:00 min

Přičemž závodníci z kategorie A (speed) jsou hodnoceni zvlášť a závodníci z vlny B – C (fitness) dohromady (vždy muži a ženy zvlášť). Pozor, nenechte se zmást označením speed a fitness, neznamená to označení použitých bruslí, je to označení kategorií. Ve fitness kategorii samozřejmě můžete mít speedové brusle a v kategorii speed fitness brusle, pakliže splňujete časový limit pro speed kategorii. Nicméně počítejte s tím, že ve speed kategorii startují profesionální bruslaři, kteří se věnují i ledovému rychlobruslení či short tracku (např. Bart Swings, Felix Rijhnen a další a platí, že mají místo v první linii na startovní pozici...)

Po projetí cílem je zajištěno pro všechny závodníky občerstvení, velké folie, do kterých se propocení ihned můžete zabalit, než se dostanete pro vlastní oblečení, abyste neprochladli. Je nutné vrátit čip a ve stanech za cílem můžete pracovníkům helpdesku ukázat svoje startovní číslo a oni Vám ihned vytisknou předběžný diplom, kde se dozvíte Váš čas a umístění. Pro všechny závodníky jsou i v cíli připraveny pamětní medaile.

Vyhlášení vítězů z kategorie A – speed, i kategorie B + C - fitness, bývá s malým časovým odstupem a nebývá veřejné. V obou kategoriích (speed i fitness) jsou vždy vyhlášeni pouze tři nejlepší závodníci a závodnice. Pakliže se Vám podaří být do třetího místa v kategorii fitness, což je opravdu famózní výsledek, budete o tom po závodě informováni sms zprávou, kterou dostanete pozvání na vyhlášení vítězů. V kategorii speed je velmi těžké umístit se např. i v první třicítce, to musíte být opravdu velmi dobrý bruslař. Tzn. umíte-li zajet 21km pod 50:00min v případě žen a pod 40:00min v případě mužů, mohli byste startovat v kategorii A - speed, nicméně v případě prvního startu budete stejně zařazeni do kategorie B. Ačkoliv při vyzvedávání startovního čísla můžete zažádat zpět o přesun do kategorie A, počítejte však s tím, že závodníci (muži) této kategorie jsou schopni zajet půlmaraton v dobrých podmínkách, co se počasí týče, i za 32min. Je tedy určitě lepší startovat v kategorii B – fitness a opravdu si zazávodit. A kdo nemá úplně ambice na vítězství a naopak si inline bruslení chce jen užít, startujte v kategorii C – je to kategorie, kde je radost z pohybu a překonání sama sebe a svých vlastních výsledků důležitější, než celkové pořadí na výsledkové listině.

U kategorie fitness jsou zpětně vyhodnoceni i vítězové a vítězky ve věkových kategoriích, nejsou tedy vyhlašovány na stupních vítězů. Vítězové a vítězky ve věkových kategoriích získají startovné zdarma na příštím Berlínském maratonu v roce 2017.

Všem závodníkům poté také poštou domů ještě přijde oficiální diplom s Vaším časem a časopisem, kde najdete výsledkovou listinu a různé reportáže ze závodů (diplom, který Vám vytisknou hned po dojetí je předběžný, protože nemusí být všichni závodníci ještě v cíli a na porovnání času záleží, ze které startovní vlny kdo startoval, tzn. závodnici, kteří dojedou po Vás, mohou mít teoreticky lepší čas než vy, pakliže startovali v následující startovní vlně).

Pakliže se rozmýšlíte, zda přijedete Berlínská půlmaraton zkusit, neváhejte! Opravdu to stojí za to! Na letácích a reklamách na tuto akci naleznete slogan: „Der schönste Start in den Frühling“ – doslova přeloženo Nejkrásnější start na jaře – neznamená to stoprocentně, že si zabruslíte v krásném jarním počasí, ale že si zabruslíte se stejnými nadšenci a zažijete atmosféru této velké sportovní události.   

 


Hanka Duspivová /RTS Praha/ - Inline Centrum

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo