< Zpět k výpisu

Jak vybrat penny board

Malé plastové skateboardy (penny boardy) jsou díky svým kompaktním rozměrům velmi oblíbené. Rozhodli jsme se proto sepsat pár rad, jak takový skateboard vybrat a na co si dát při výběru pozor. Rady jsou určené spíše laikům, kteří se chtějí o výběru skateboardu něco dozvědět a nechtějí při koupi naletět na nekvalitní typ.

Penny board je vžitý obecný název pro malé plastové skateboardy s krátkou deskou 22 placů (cca 56 cm) a širšími kolečky. Označení Penny odkazuje na výrobce z Austrálie (založeno roku 2010), díky němuž se plastové skateboardy po téměř 40 letech dostaly opět do povědomí veřejnosti a získaly si velkou popularitu.

Dnes je toto označení synonymem pro všechny malé plastové skateboardy standardizovaných rozměrů od nejrůznějších výrobců. Firma Penny nadále vyrábí své originální skatebordy pod svou značkou Penny Australia, jsou však poměrně drahé. Na trhu je mnoho dalších výrobců zabývajících se výrobou podobných plastových skateboardů, z naší nabídky napříklady Tempish nebo Juicy Susi.

 

Nejdůležitějšími parametry plastové skateboardu jsou:

Deska - deska plastového skateboardu se zpravidla vyrábí z tvrzeného plastu, nejčastěji se používá Hi-impact PP, tedy tvrzený polypropylen. Ovlivňuje tuhost a nosnost skateboardu. Standardně se dělá v délce okolo 22 palců (cca 56 cm - např. Tempish Buffy nebo Juicy Susi Elite).

 

Existuje i prodloužená verze s délkou okolo 27 palců (např. Tempish Buffy 28 nebo Tempish Buffy 28 Unique).

Kratší skateboardy jsou lehčí, skladnější a citlivější na ovládání. Delší skateboardy jsou pak stabilnější při vyšších rychlostech či vhodnější pro vysoké postavy.

  

 

Trucky (podvozky) - dalším důležitým faktorem jsou trucky (podvozky) z lité slitiny hliníku. Nejčastěji se dělají v rozměrech 3-3.5 palců. Ovlivňují zatáčení skateboardu.

 

Kolečka - nejčatěji v rozměru 59 či 60 mm x 45 mm. Kvalitní kolečka jsou vždy z polyurethanu, nejčastěji měkčího pro lepší přilnavost a dobré tlumení nerovností.

Ložiska - ovlivňují točivost koleček. U základních slušných modelů vždy z chromové oceli, jakost se liší dle ceny. Rady a tipy, jak vybrat ložiska najdete zde.

Silentbloky (bushingy) -  jsou polyurethanové vložky v trucku zajištující plynulé zatáčení.

 

Na co si dát při výběru plastového skateboardu (penny boardu) pozor!

 

1) Materiál koleček

Zde výrobci rádi šetří. Z jednoho prostého důvodu, kolečka vypadají na obrázku nebo v obchodě od pohledu prakticky totožně, často však bývá rozdíl v materiálu. Nejlevnější skateboardy mají kolečka z PVC, takovým se vyhněte obloukem, kolečka podkluzují, netlumí nerovnosti, drncají a jízda na nich je spíše nebezpečná. Kvalitní kolečka jsou vždy z materiálu PU (polyurethan). Pro začátečníky až středně pokočilé bruslaře či nižší váhové kategorie se doporučují a nejčastěji se na plastové skateboardy také používají kolečka měkčí, pod 80 A (označení tvrdosti kolečka na stupnici měřené durometrem). Měkčí kolečka mají lepší přilnavost a dobře tlumí nerovnosti. I mezi PU kolečky mohou být rozdíly v kvalitě, které řeší spíše pokročilejší jezdci.

Základem je volit vždy kolečka z PU nikoliv z PVC. Zároveň je důležité vybrat vhodnou tvrdost koleček.

 

2) Zpracování a materiál ložisek

Zde nutno říci, že z označení  ABEC nepoznáte o kvalitě ložiska téměř nic. Vězte, že ložiska ABEC 5 na kvalitním drahém skateboardu budou o poznání lepší než ložiska ABEC 7 na podezřele levném skateboardu. Základem je vždy materiál, ložisko musí být vyrobeno z chromové ocele (Chrome steel), vyhněte se skateboardům s ložisky z uhlíkové ocele - Carbon steel (bez ohledu na normu ABEC). Uhlíková ocel je měkká, ložiska jsou mnohem méně odolná a samozřejmě lacinější při výrobě. Opět zákazník bohužel nepozná od pohledu, i zde výrobci levných skatebooardů rádi šetří.

Základním pravidlem pro neznalé je vyhnout se ložisků z materiálu carbon steel, více o kvalitě, možnostech mazání či zpracování už by měl poradit samotný prodejce, případně se dá valita často odvodit z ceny. Výběr ložisek je kapitola na samostaný článek, který najdete zde.

 

3) Silentbloky (Bushingy)

Jsou vymezovací vložky v trucku (podvozku), které ovlivňují zatáčení. Stále stejná písnička, pro laika levné nekvalitní z PVC a kvalitnější z Polyurethanu okem k nerozeznání. Na jizdních vlastnostech je však rozdíl jasně patrný. Příliš tvrdé nebo dokonce plastové (PVC) silentbloky zatáčí buď špatně nebo vůbec. Zvlášt při nižší hmotnosti jezdce je výběr slušný polyurethanových silentbloků důležitý. Zkušenejší jezdci mohou řešit i konkrétná tvrdost či tvar.

Pro laika je důležité vybrat bushingy z materiálu PU (polyurethan) a možnost nastavit tuhost zatáčení na konkrétní váhu jezdce.

 

Závěr

Z pozice specializované sportovní prodejny Vám kdykoliv rádi s výběrem poradíme. Obecně platí, že se u podobnách skateboardů nevyplatí příliš šetřit, levné skateboardy špatně zatáčejí, kolečka podkluzují a drncají a jízda na skateboardu je pak spíše otrava než zábava.

Častým důvodem, proč začátečníci se skateboardingem přestanou je právě výběr nekvalitního skateboardu na začátek, který spíše odradí. Z naši zkušenosti víme, že invenstice do slušného platového skateboardu začíná na cca 1000 Kč. Zároveň však ceny kvalitních skateboardů mohou jít do řádů tisícikorun a je na každém, co si dopřeje. Levný skateboard v řádu stokorun může mít opodstatnění snad jen jako hračka, nikoliv jako sportovní náčiní.

V naší prodejně a na našem e-shopu jsou pak dlouhodbě nejprodávanější plastové skateboardy od značky Tempish, především řady Buffy, Buffy Star, Silic a Sweet. Každoročně se u nás prodávají v řádech stovek kusů. Zejména pro začátečníky, děti a juniory jsou dobrou volbou v poměru k ceně, prostě léty osvědčená kvalita.

S výběrem vhodného skateboardu pak samozřejmě kdykoliv rádi poradíme. Můžete nám napsat na info@inline-centrum.cz nebo se zastavit a poradit se s námi přímo na naší kamenné prodejně.

 

Příjemné svezení.

     

 

 

 

 

 

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo